Contact
Pishat e buta, Rruga Ismail Qemali, Golem, Albania
info@grinthotel.com
052 224 453
Widget ImageWidget Image
Widget ImageWidget Image
Widget ImageWidget Image
Widget ImageWidget Image
Follow

Pishat e buta, Golem, Albania

info@grinthotel.com

052 224 453

Blog
  /  Blog   /  Gatime deti
Gatime deti

Gatime deti

Hotel Grint ofron gatime deti.

Ne Hotel Grint gatimet  e detit nuk shijohen vetem ne vere, por ne çdo stine te vitit. Aroma e forte e detit qe ato percjellin, por edhe shija qe zore se krahasohet me dicka tjeter. Ato i bejne frutat e detit stimulues te emocioneve te verteta. Dhe emocion me te forte se ai i te shijuarit ushqim te mire, veshtire se gjen ne keto dite!

Ku mund t’i shijojme pa merak, sa here qe na shkon mendja per gatime deti?

Ne mendje te vjen vetem nje pergjigje: “HOTEL GRINT’’ Mjafton t’i hedhesh një sy pjatave per te kuptuar talentin e vertet te kuzhines ne kete restorant.

Gatimet e detit jane nder burimet me te mira te vitaminave dhe mineraleve per te cilat trupi dhe truri kane shume nevoje, sidomos ne vere, Hotel Grint gatime deti

Perse sherbejne gatimet e detit?

1. Ulin Rrezikun e Atakut Ne Zemer.

Semundjet e zemres kane nje prevalence te larte ne vendin tone. Ekspertet thone se konsumi i bollshem i produkteve te detit mund te ule ndjeshem rrezikun e shfaqjes se semundjeve te zemres.  Nje ose dy here ne jave ul rrezikun e vdekshmerise nga keto semundje me 36%. 

2.Burimi Me I Mire I Vitamines D.

Njeriu e merr vitaminen D kryesisht fale ekspozimit ne diell por produktet e detit janë nder burimet me te mira ushqimore te kesaj vitamine.

Cilesia e Gjumit.

Konsumi i tre racioneve me produkte deti ne jave besohet te permiresoje cilesine e gjumit dhe funksionet e trurit. Kjo, sipas eksperteve, i atribuohet permbajtjes se larte te vitamines D dhe acideve yndyrore omega-3. 

3.Azma Tek Femijet.

Nje studim danez ka zbuluar se nese femijet konsumojne rregullisht peshk dhegatime deti te tjera jane me pak te rrezikuar nga azma. Sipas studimit, femijet qe nisin konsumin e produkteve te detit dhe veçanerisht peshkut kur jane 12 muajsh jane 36% me pak te rrezikuar nga azma. 

4.Gatime deti Per Shendetin e Trurit.

Ngrenia e peshkut dhe frutave të detit ne menyre te rregullt permireson shendetin e trurit. Acidet yndyrore omega-3 qe gjenden tek keto produkte permiresojne kujtesen dhe funksionet ditore te trurit.

Post a Comment